Saat Nedir

Saat zaman gösteren mekanik veya elektronik cihazdır. Bu cihazın çalışmasını düzenli aralıklarla sayma yapan bir mekanizma sağlar. Mekanik, elektro mekanik veya elektronik olsun bütün saatlerin çalışması, prensip olarak sayı sayan bu mekanizma ile olmaktadır. Mekanik bir saatler seri halde dişli çarklar, pinyon dişliler, zemberek veya ağırlık, eşapman, sarkaç veya denge ağırlığı, kadran, akrep, yelkovan gibi parçalardan meydana gelir. Elektrikli saatlerde zembereğin görevini bobin veya motor yüklenir. Elektronik saatlerde hareketli hiçbir parça olmayıp, zaman, ekranda görülür Otomatik kol saatlerinde ise saat içine yerleştirilen eksantrik bir rotor ağırlık, kolun hareket etmesiyle ileri geri dönerken saat dişlilerini çeviren yayı kendiliğinden kurar.


Saatler, çalışma prensiplerine ve yapılarına göre çeşitlidir. Genel olarak kurma mekanizması ağırlıklı, sarkaçlı ve zemberekli mekanik saatler; elektrikli saatler; elektronik saatler olarak üç sınıftır.


Yapılan araştırmalara göre saatin ilk ortaya çıktığı yer, M.Ö. 4000 senelerinde Mısır’dır. İlk saat güneşin dik duran bir cisimde meydana getirdiği gölgenin boyu esas alınarak yapılmıştır. Londra’daki müzede Kleopatra’nın bu şekilde bir saati sergilenmektedir. Güneş saati, gece iş görmediği için bunun yanında su veya kum saatleri de yapılmıştır. Kum saati, iki hazneli olup, iki hazneyi birleştiren ince delikten kum akış hızı prensip alınmıştır.

Kapsamlı Olarak Saat Çeşitleri

1. Atom Saati
2. Elektronik saat
3. Su saati
4. Kum saati
5. Güneş saati
6. Sarkaçlı saat
7. Zemberekli saat
8. Kronometre
9. Köstekli saat
10. Mekanik saat
11. Ateş Saati
12. Mum Saati

Günlük yaşamda kişisel amaçlarla kullanılan saatler genel olarak kol saatleri ve cep saatleri diye ikiye ayrılır. Çeşit olarak da bunlarda kendi içlerinde Quartz ( Pilli ) ve Mekanik ( Otomatik / Kurmalı ) makine kullananlar olarak ayrılabilir.

Mekanik Saatler

Bu tür saatler genellikle fiyat bakımından üst seviyelerde olan kısımdır. Saatin mekanizması (makinesi) yüksek devirlerde titreşim sağlayan bir balansa ve saatin çalışması için gereken güç rezervini arttırmaya yarayan bir rotora sahiptir. Bazı tür mekanik saatler, rotor olmaksızın bir kurma tepesi yardımı kurulur ve güç rezervini bu şekilde sağlar.

Pilli ( Quartz ) Saatler

Pilli saatler, genellikle çok tercih edilen kısımdır ve fiyat bakımından mekanik saatlere nazaran daha uygun fiyatlıdır. Bu tür içerisinde dijital ve analog olarak iki kategori mevcuttur. Dijital olan kısımda, günümüzde kullanılan kamera, gps, gsm, barometre, termometre, S.O.S gönderi modülü gibi birçok teknoloji bulunabilir. Analog Modellerde ise kronograf, tarih göstergesi, pusula, termometre gibi özellikler mevcuttur. Bir saatte kullanılan kayışın (deri ise) kalınlığı, sertliği hatta kokusu dahi kalite konusunda fikir edinebileceğimiz kısımlardır. Diğer taraftan kasa ve kordonda (metal ise) kullanılan materyallerin de çok büyük önemi vardır. Örnek olarak çelik kasa ve çelik kordon kullanan saatler sağlamlık ve direnç bakımından çok iyi olmakla birlikte, kaplama ( Altın, Gümüş, Platin vb. ) kullanılan tiplerde çizilmeler daha kolay olabilir. Diğer materyallerden olan Titanyum ve Alüminyum oldukça rahat ve hafif seçenekler olacaktır.